اخبار

کتاب "وریس" در اهواز رونمایی شد

کتاب "وریس" در اهواز رونمایی شد
کتاب "وریس" تالیف نسرین ارجمندی با موضوع احیای فرهنگ و نمادها ظهر چهارشنبه 16 تیر با حضور اعضای انجمن طراحی مد و لباس استان خوزستان و جمعی از مسئولان استانی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان،رئیس انجمن مد و لباس استان و مولف کتاب"وریس" در آیین رونمایی از این کتاب در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: وریس نوعی دست بافته‌ قدیمی و پشمی عشایر است که در حال منسوخ  شدن بود، درواقع کاربری که این دست بافته در قدیم داشت در حال حاضر کاربری نداشت.

نسرین ارجمندی افزود: این دست بافته به نوعی یک هویت فرهنگی برای ما به شمار می رود که برای احیای آن تصمیم گرفتم کتابی را به تالیف درآورم البته منابع در این زمینه بسیار کم بود برای همین بخشی از تحقیقات خود ر ا به صورت میدانی انجام دادم.

وی بیان کرد: برای احیای این دست بافته قدیمی نیاز بود که برای آن یک کاربری تعریف شود، در این زمینه تصمیم گرفتیم از آن به عنوان تزئین در لباس های امروزی استفاده شود.

رئیس انجمن مد و لباس استان گفت: از طریق احیای این دست بافته می توان با هدایت آن در مسیر تولید لباس اشتغال زایی ایجاد کرد.

همچنین در این مراسم از مدینه نری میسا پیشکسوت و طراح مد و لباس استان به پاس سال ها تجربه و تلاش در این حوزه تجلیل شد.

بر اساس این گزارش، وریس نوارهای پهن به عرض پنج تا ۱۵ سانتی متر هستند، که کار اصلی آن ها بار حیوانات و همچنین برای استقرار بهان یا سیاه چادر مورد استفاده قرار می گیرد.

در مناطق عشایری روش بافت وریس به صورت کارتی بافی یا دوال بافی است، بدین صورت که دار به طول دلخواه را بر روی زمین چله کشی کرده و همزمان از صفحات چهارگوش چرمی یا فلزی که دوال نام دارد، نخ های تار را عبور می دهند. بافنده پس از انجام مراحل فوق بافت را آغاز می کند و در این بافته دوال ها کار دهانه بافت را انجام می دهند و هرچقدر بافت وریس عریض تر و ریزتر باشد تعداد دوال ها بیشتر خواهد بود.

رنگ های بکار رفته در وریس معمولا از تنوع پنج رنگ تشکیل شده که رنگ های اصلی رنگ قالب بافت وریس را انجام می دهند.  پشم مهم ترین مواد اولیه برای بافت وریس و صنایع دستی عشایر است و وریس در زمره صنایع دستی عشایری است.

 

۱۷ تیر ۱۴۰۰ ۰۴:۴۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید