اخبار

نشست شورای توسعه فرهنگ قرآن استان خوزستان برگزار شد

نشست شورای توسعه فرهنگ قرآن استان خوزستان برگزار شد
نشست شورای توسعه فرهنگ قرآن خوزستان عصر یکشنبه ۱۷ اسفند با حضور نماینده ولی فقیه در استان و مسئولان فرهنگی استانی در اهواز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در این نشست اظهار کرد: در سال‌های گذشته برنامه‌هایی مختص ماه رمضان در حوزه قرآن با مشارکت استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌کردیم که یکی از این برنامه‌ها نمایشگاه قرآن بود.

علی‌حسین حسین‌زاده اضافه کرد: همچنین برنامه‌هایی در صدا و سیما سوای بحث‌های ملی و کشوری، به صورت استانی برای مواقع سحر و افطار دنبال می‌شد که استقبال خوبی از آن صورت می‌گرفت.

وی با بیان اینکه استانداری خوزستان هر کمکی نیاز باشد در بحث ماه رمضان و برنامه‌های قرآنی فراهم می‌کند افزود: مهجوریت قرآن تنها به این معنی نیست که از قرآن فاصله گرفتیم، جامعه‌ای که قرآنی است نباید آمار آسیب‌های اجتماعی در آن بالا باشد باید با این تفکر و تامل ببینیم که کجای کار هستیم.

در حوزه قرآنی نیاز به طرح‌های نو و جدید داریم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به اینکه ما در حوزه قرآنی نیاز به طرح‌های نو و جدید داریم، طرح‌هایی که بتواند نسل جوان را با مفاهیم قرآنی نه فقط قرائت که آن هم لازم است آشنا کند ادامه داد: جامعه ما مخصوصا قشر جوان پرسش‌های بزرگی دارد اما می‌بینیم که از آنها بهره‌برداری چندانی نمی‌شود و به همین دلیل آنچنان نمی‌توانیم به جوانان و نوجوانان جوابگو باشیم.

محمد جوروند با تبریک فرا رسیدن 18 اسفند سالروز تاسیس کانون‌های مساجد، گزارشی از برگزاری جلسه گذشته این شورا ارائه داد و بیان کرد: در جلسه گذشته بر استمرار این جسات، تلاش جهت بهتر شدن فعالیت‌های قرآنی، ایجاد بانک اطلاعاتی فعالان قرآنی، اولویت بخشی مفاهیم قرآنی، برگزاری جسات تفسیر قرآن و ... تاکید شد.

تقدیر از پیشکسوتان قرآنی، برگزاری مسابقات هفتگی قرآن، جمع‌خوانی قرآن از برنامه های صدا و سیما در ماه رمضان است

مدیرکل صدا و سیمای خوزستان گفت: تقدیر از پیشکسوتان قرآنی، برگزاری مسابقات هفتگی قرآن هر هفته توسط یک دستگاه فرهنگی، برنامه‌های سحر و جمع‌خوانی قرآن در کنار بارگاه علی بن مهزیار و ... از برنامه‌هایی است که در ماه رمضان برگزار می‌شود.

مسلم رحیمی با اشاره به اینکه فعالیت‌های قرآنی ماه رمضان باید در تمام طول سال استمرار داشته باشد تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌های صدا و سیما برای ماه رمضان سال 1400 برنامه تفسیر قرآن با حضور علما و بزرگان استان است؛ البته رادیو و تلویزیون نیز روزانه یک جزء کامل قرآن پخش می‌کند و 50 تا 60 درصد برنامه‌ها در حوزه قرآنی، مذهبی و دینی است.

وی با بیان اینکه بیش از 60 نفر قاری مجوزدار بومی در استان داریم که برای اجرای برنامه‌های قرآنی صدا و سیما از ظرفیت آنها استفاده می‌شود افزود: ما در حوزه قرآن و اذان هیچ اختیاری در استان نداریم و همه این‌ها زیر نظر شورای عالی قرآن انجام می‌شود.

رحیمی خاطر نشان کرد: پیشنهاد می‌شود یکی از نمایندگان شورای عالی قرآن در استان به عنوان عضو ثابت شورای قرآن حضور داشته باشد و به موازات اینکه ما باید پاسخگوی ضبط برنامه‌ها باشیم آنها هم باید پاسخگوی تایید قراء باشند.

قریب به 2 هزار نفر در بانک اطلاعاتی جامعه قرآنی ثبت شدند

مسئول دارالقرآن اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان با اشاره به موضوع بانک اطلاعاتی جامعه قرآنی استان اظهار کرد: در این راستا بانک اطلاعاتی ایجاد شده که شامل فیلدهای مختلفی از اساتید، قاریان، حافظان، مفسران، هنرمندان، نویسندگان، خیرین، شهدای قرآنی و ... است و در حال ثبت اطلاعات در این سامانه هستیم و تاکنون قریب به 2 هزار نفر ثبت شدند.

حجت‌الاسلام علی فدیعمی افزود: بنا داریم هیئات مذهبی را همچون ماه محرم در ماه رمضان نیز درگیر اجرای برنامه‌‌ها و فعالیت‌های قرآنی به صورت مجازی و حضوری کنیم چرا که از این طریق جوانان زیادی جذب این برنامه‌ها شدند.

وی با بیان اینکه قریب به 130 مؤسسه قرآنی و 200 خانه قرآنی در استان داریم که همه این ها به نوعی چه با حمایت ما و چه بدون حمایت ما و چه به صورت ابتکاری فعالیت های مختلفی انجام می‌دهند ادامه داد: اجرای برنامه‌های ختم قرآن به صورت مجازی و حضوری، مسابقه حفظ سوره‌های منتخب قرآن، تفسیر مجازی قرآنی توسط اساتید، محافل قرآنی، تصحیح قرائت نماز، مسابقات قرآنی مفاهیم، توزیع بسته‌های معیشتی، مسابقات کتابخوانی و برگزاری مسابقه پیامکی از طریق صدا و سیما، تلاوت آنلاین قرآن، تولید و نشر کلیپ‌های کوتاه و ... از جمله برنامه‌هایی است که توسط این سازمان انجام می‌شود.

۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ۰۲:۳۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید