اخبار

«بیگک» در هندیجان رونمایی شد

«بیگک» در هندیجان رونمایی شد
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هندیجان از رونمایی کتاب «بیگک» در چهارمین روز هفته کتاب و کتابخوانی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، مسعود میرزاپور در این ‌آیین که با حضور فرماندار،مسئولان ‌و برخی فعالان فرهنگی،ظهر سه شنبه ۲۷ آبان ماه در خانه موزه هندیجان برگزار شد،با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی گفت: کتاب و انس با آن، از مهمترین عوامل پرورشی در خانواده و جامعه است و موالفت با این کالای فرهنگی می تواند به کاهش ناهنجاری ها و رشد فرهنگی در جامعه کمک کند.

وی اظهار کرد: کتاب بیگک اثر فاخری ست در زمینه فرهنگ عامه از زینب موسوی نویسنده هندیجانی، با مقدمه دکتر پوپک عظیم پور و پیشگفتار دکتر عزیز گل افشان که از سوی انتشارات آفرینش مهر منتشر شده است.

میرزاپور افزود: این کتاب گنجینه ارزشمندی از نیاکان و پیشینیان جنوبی،مشتمل بر حکایاتی از بیگک های (عروسک های) محلی ست و روایت این بیگک ها سینه به سینه از جان مادران به روح فرزندانشان ریخته شده است. این عروسک ها علاوه بر نقش مهم همبازی،سفیران فرهنگی یک منطقه نیز بوده اند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی هندیجان تصریح کرد: اگر این‌ سفیران فرهنگی به فراموشی سپرده شده و خاموش شوند، کسی نمی تواند به این زیبایی و ظرافت عصاره آداب و رسوم، پوشش، گویش و حتی اقلیم یک منطقه را به روح و جان کودکان و نوجوانان پیوند زند.

وی اضافه کرد: بیگک ها (عروسک بازیچه ها) فراتر از اسباب بازی هایی هستند که فرهنگ کهن این دیار را واگویه می کنند و به عنوان میراثی ناملموس، اصالت دیروز را برای کودکان امروز به ارمغان آورده اند. باشد که فرزندان این سرزمین در سایه فرهنگ و آیین نیک دیروز، بالنده تر شوند.

فرماندار هندیجان نیز در این مراسم با گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی، حمایت از تولیدات فرهنگی را یک ‌امر ضروری و ارزنده خواند و انتشار کتاب بیگک را برگ‌ زرینی در تاریخ فرهنگی هندیجان برشمرد و خواهان استمرار اینگونه فعالیت ها شد.

علی بویری نویسنده کتاب بیگک را یک ذخیره و عنصر فرهنگی موثر برای هندیجان دانست و موفقیت های ملی وی در زمینه ی فرهنگی بویژه داستانی و قصه گویی را ستود.

گفتنی است، زینب موسوی مسئول انجمن داستان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هندیجان است و کتاب «بیگک» دومین اثر منتشر شده از وی در زمینه ی قصه و فرهنگ عامه است.

۲۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۴:۳۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید