اخبار

شمس اله فنی پیشکسوت تعزیه خوزستان درگذشت

شمس اله فنی پیشکسوت تعزیه خوزستان درگذشت
شمس الله فنی پیشکسوت تعزیه استان خوزستان که بر اثر کرونا در بیمارستان شهیدزاده بهبهان بستری شده بود، درگذشت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، شمس الله فنی متولد 1341 شهرستان بهبهان، پیشکسوت و پژوهشگر تعزیه، شنبه 26 مهرماه 1399 در اثر ابتلا به کرونا به دیار باقی شتافت و در قطعه هنرمندان بهبهان آرام گرفت.

شمس الله فنی از دوران طفولیت وارد تعزیه شد و با بزرگان تعزیه بهبهان از جمله حاج آقاحسن ذاکر اعتمادزاده، حاج عبدالحسین شمس،استاد قنبر محسنی،کربلایی خلیفه اقبالی، حمداله نادی و ... آشنایی پیدا کرد تا اینکه در 13 سالگی تعزیه خوانی را آغاز و در سال 1356 هیئت تعزیه ای را راه اندازی کرد و مجلس تعزیه حضرت عباس(ع) را در بهبهان اجرا و در ادامه با گروه حسنین مرحوم عبدالحسین عتیق همکاری کرد.

در سال 1360 به طور رسمی به همراه شیخ حسین جعفری زاده، امرالله فنی، هدایت الله فنی، محمد آموزش،عین الله امامی و با استفاده از تجربیات پدر، هیأت تعزیه خوانی حضرت علی اصغر(ع) را تاسیس کرد.

زنده یاد شمس الله فنی در سال ۱۳۶۳ برای اولین بار با مرحوم استاد رضا مشایخی تعزیه خوان کشوری در اراک دیدار کرد و بعد از این دیدار و آشنایی با تعزیه خوانان تهران و کشور و آشنایی با نسخه های تعزیه زمینه های تهران، نسخه های زمینه برخوردار اصفهان را کنار گذاشت و نسخ زمینه تهران را جایگزین و جزو اولین افرادی بود که در استان خوزستان در اجراهای تعزیه از این نسخ زمینه تهران استفاده کرد.

زنده یاد شمس الله (نورالله) فنی پیشکسوت تعزیه، موسس و سرپرست گروه تعزیه خوانی حضرت علی اصغر (ع)، شبیه خوان نقش های امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل(ع)، امام رضا(ع) و ... و برادر سردار سرلشکر شهید مهندس صدرالله فنی بود که تمام عمر خود را در راه اعتلای هنر تعزیه و شبیه خوانی صرف کرد و توانسته بود در تمام سال های فعالیت خود در هنر شبیه خوانی، گنجینه بسیار ارزشمندی از این هنر را گردآوری کند.

زنده یاد فنی سابقه اجرای تعزیه با تعزیه خوانان مطرح کشور از جمله مرحوم رضا مشایخی، مرحوم احمد بلبل، محمد رضایی، علاالدین قاسمی، عباس جواهری، محمد رشتی، اسماعیل محمدی و ... را در کارنامه هنری خود دارد.

بخشی از فعالیت های زنده یاد شمس الله فنی آموزش هنر تعزیه و شبیه خوانی به جوانان علاقمند بود که در این راه توانسته بود شاگردان زیادی را پرورش دهد.

این پیشکسوت تعزیه بهبهان در حوزه پژوهش هنر شبیه خوانی بسیار فعال بود و بسیاری از نسخه های قدیمی خطی تعزیه کشور از زمان قاجار تاکنون را در اختیار و در حوزه هنر تعزیه و شبیه خوانی بهبهان تاثیر فراوانی داشت.

۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۵:۰۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید