اخبار

سرپرست گروه "سپهر" عنوان کرد:

ضرورت انتقال موسیقی محلی به نسل جوان

ضرورت انتقال موسیقی محلی به نسل جوان
سرپرست گروه سپهر گفت: در کنار بازار داغ موسیقی پاپ،موسیقی نواحی که بسیار اهمیت و ریشه در آداب و رسوم ما دارد و مورد توجه مردم نیز است،اشاعه داده شود که مردم و بویژه نسل جوان بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان،مرتضی شنبه زاده در حاشیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر خوزستان با اشاره به دومین حضور گروه سپهر در جشنواره موسیقی فجر گفت: جشنواره فجر دومین سالی است که در خوزستان برگزار شده و ما هر دوسال در جشنواره حضور داشتیم. سال گذشته با گروه هزار دستان به سرپرستی داود عزیززاده و امسال نیز با گروه سپهر در جشنواره حضور پیدا کردیم.

وی با اشاره به اجرای گروه سپهر در جشنواره موسیقی امسال گفت: اجرای امشب ما بخشی از موسیقی 24 مقام شوشتر بود که به ثبت ملی رسیده است.

اجرای گروه سپهر

شنبه زاده با اشاره به ویژگی های موسیقی شوشتر، افزود: موسیقی شوشتر موسیقی فاخری است که سال 91 در استان سمنان به ثبت ملی رسید و هفته  گذشته نیز در هشتمین جشن سالگرد ثبت موسیقی مقامی شوشتر، از آلبوم ردیف آوازی موسیقی شوشتر که حاصل تلاش آقایان طارزاری و نظروند از اساتید پیشکسوت موسیقی این شهرستان هستند، رونمایی شد.

سرپرست گروه موسیقی "سپهر" با اعلام آمادگی جهت حضور در جشنواره های موسیقی محلی و بومی استان، اظهار کرد: علاقه ما این است که موسیقی نواحی و محلی کلیه شهرها به نسل جوان انتقال داده شود. در کنار بازار داغ موسیقی پاپ،موسیقی نواحی که بسیار اهمیت و ریشه در آداب و رسوم ما دارد و مورد توجه مردم نیز است،اشاعه داده شود که مردم و بویژه نسل جوان بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

وی تصریح کرد: دو کتاب در زمینه موسیقی شوشتر توسط خانم نقاش پور و کاظم پوره به نگارش درآمده است.

شنبه زاده با اشاره به پژوهش های آینده در خصوص موسیقی شوشتر،افزود: در زمینه ساز نی جفتی که از سازهای قدیمی شهرستان شوشتر است، داریه (دایره)شوشتری و موسیقی عبادی شهرستان،پژوهش ها و کارهایی در دست اقدام است که در آینده نزدیک شاهد آن هستیم.

سرپرست گروه موسیقی "سپهر" با اشاره به برگزاری جشنواره موسیقی فجر، گفت: جشنواره های موسیقی نواحی هر ساله باید در استان ها برگزار شود چرا که موسیقی محلی میراثی است که در حال خطر و از بین رفتن است، باید دوباره آن را احیا کنیم. که خوشبختانه با تدابیری که اندیشیده شده جان تازه ای به خود گرفته است.

۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ۱۵:۵۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید