اخبار

برگزاری نمایشگاه کتاب؛راهکار عملی در پیشبرد اهداف فرهنگی

برگزاری نمایشگاه کتاب؛راهکار عملی در پیشبرد اهداف فرهنگی
مسئول برگزاری برنامه‌های جنبی چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان گفت: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب به عنوان یک راهکار عملی در پیشبرد اهداف فرهنگی نظام و گسترش فرهنگ مطالعه تأثیرگذاری قابل‌توجهی دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، نسرین بیگدلی در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان با تاکید بر این مهم که بستر‌سازی فرهنگی برای افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی در کشور،نیازمند برنامه‌ریزی صحیح و منطقی است،اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب به عنوان یک راهکار عملی نه تنها در پیشبرد اهداف فرهنگی نظام و گسترش فرهنگ مطالعه،تأثیر‌گذاری قابل‌توجهی دارد،بلکه مورد استقبال اهالی فرهنگ و صاحبان خرد نیزاست.

وی افزود: کتاب و کتابت با توجه به پیشرفتِ چشم گیرِ بشر با تلاش و نوآوری،اهمیت وافری از لحاظ فرهنگ سازی و هویت بخشی دارد، علاوه بر آن موجب مانایی و جاودانگی اندیشه و خرد است.

بیگدلی برگزاری نمایشگاه را پیوندی‌ میان صاحبان اندیشه و مخاطبانِ ایده‌های نو و خلاقانه دانست و افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در امتداد توسعه ی تفکر و اندیشه ی والای صاحبان قلم،در کنار برپایی چهاردهمین نمایشگاه سراسری کتاب استانی برنامه هایی را در زمینه‌هایی مختلف ادبی،فرهنگی و هنری با حضور فرهیختگان،استادان، شاعران، نویسندگان، پژوهشگران و هنرمندان مطرح سراسر کشور و استان رقم زده است.

مسئول برگزاری برنامه‌های جنبی چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان،اضافه کرد: این برنامه ها با عنوان های متنوعی در عرصه های متفاوت قرآن پژوهی،تاریخ،حکمت و فلسفه،شعر،داستان،پژوهش، ادبیات کودک و نوجوان، تجلیل و بزرگداشت، کارگاه ‌های ادبی، نشست های تخصصی و نقد و بررسی آثار مکتوب و ادبیات فاخر خوزستان، رونماییِ کتاب و ... در سرای اهل قلم نمایشگاه برگزار شد.

بیگدلی تصریح کرد:هدف ما گسترش سطح آگاهی های عمومی و رویکردی متفاوت به افزایش سطح کیفی نمایشگاه بود که با برنامه‌ریزی‌های صحیح و نظر جمعی،رضایت‌مندی اکثر مخاطبان و علاقه‌مندان را دربر داشته است.

وی یادآور شد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های سالانه و حضور تعداد زیادی از فرهیختگان کشوری،در حوزه‌های مختلف در همه‌ی زمینه‌های تخصصی ورود کرده تا مخاطبانی که در طی این چند سال همراه برنامه‌های مختلف بوده‌اند، جای خالی هیچ موضوعی را احساس نکنند،اما نظر به همین اتفاق آرا،درصدد آن هستیم،موضوعاتی که مخاطبان بیشتری را به خود جذب کرده‌اند برای سال‌های آتی به خوبی برنامه‌ریزی نماییم.

این کارشناس فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان هدف اصلی برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های تخصصی را ضمن ارج‌نهادن به اندیشه‌ی والای مخاطبان،رضایت‌مندی حداکثری آنان نیز برشمرد و عنوان کرد: تداوم و تقویت این نشست‌های تخصصی،مستلزم حمایت و علاقه‌ی مخاطبان است.

بیگدلی افزود: به عنوان مسئول برگزاری برنامه‌های جنبی چهاردهمین نمایشگاه سراسری کتاب خوزستان، بر خود لازم می‌دانم از تمامی همراهان متعهدِ ویژه برنامه‌های سرای اهل قلم، صمیمانه قدردانی نمایم و از مخاطبان گرانقدر این برنامه‌ها تقاضا دارم در تداوم این تلاش فرخنده با ارائه‌ی پیشنهادهای سازنده و حتی انتقادهای مؤثر، ما را در سال‌های آتی به خوبی یاریگر باشند.

لازم به ذکر است؛ امسال برنامه های متعددی در بخش جنبی چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان شامل اهمیت تلاوت قرآن معنا محور با تأکیدات مقام معظم رهبری، بررسی ادبیات پایداری، آیین بزرگداشت شهید رشید سردار حاج قاسم سلیمانی، نشست تخصصی راهکارهای موفقیت توحیدی در خانواده، تأملی بر داستان‌نویسی و ترجمه‌ی عربی، نشست تخصصی عوامل غیرشاعرانه‌ی مؤثر بر فهم شعر،نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان، نشست تخصصی و کارگاه داستان‌نویسی، نشست تخصصی روان‌شناسی  با موضوع «اعتماد به نفس»، «عزت نفس»، «ابراز وجود و جرأت‌مندی»،حافظ‌شناسی با عنوان بررسی دریچه‌های نیمه باز نقاشی در شعر حافظ، شعرخوانی شاعران استان، تجلیل از شاعران پیشکسوت استان و ویژه برنامه‌ای در راستای حکمت، فلسفه و هنر در جهان معاصر با حضور فیلسوف بزرگ ایرانی، پروفسور غلامرضا اعوانی برگزار شد.

در سرای اهل قلم دو آیین پایانی دومین سوگواره‌ی مطبوعات اربعین حسینی و نخستین جشنواره‌ی فیروزه نیز در روز پایانی نمایشگاه برگزار می‌شود.

۵ بهمن ۱۳۹۸ ۱۴:۲۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان |

نظرات بینندگان

هستی
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ Germany
5
0
0

خسته نباشید خانم بیگدلی دست شما درد نکنه

مشهد
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ Portugal
0
0
0

خسته نباشید اهل فرهنگ خوزستان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید