اخبار

رونمایی از دو کتاب ادبی در چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان

رونمایی از دو کتاب ادبی در چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان
آیین رونمای از کتاب های "پوست های کاغذی" نوشته سهام سجیراتی و "کلل کوسه" نوشته علیار زارعی در چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان،نویسنده و پژوهشگر خوزستانی شامگاه جمعه (4 بهمن) در مراسم رونمایی از این دو کتاب در بخش جنبی چهاردهمین نمایشگاه کتاب خوزستان،اظهار کرد: رسم براین است که در رونمایی کتاب ویژگی هایی از کتاب ارائه شود که خواننده را برای خواندن کتاب ترغیب کند.

آرش آذرپناه با بیان اینکه در مورد مجموعه نخست سهام سجیراتی به نام "سایه ها" که بیش از یک سال از چاپ آن می‌گذرد بارها صحبت شده و آن را نقد کردیم، افزود: هنوز فکر می‌کنم آن کتاب از مجموعه‌های خیلی خوب در فضای ادبی دهه 90 اهواز و خوزستان است.

وی تصریح کرد: داستان سجیراتی به نوعی زنده کننده شرایط دهه ۴۰ تا 60 مکتب خوزستان است. به طوری که داستان ها کاملاً عینی از نوع رئالیسم عصیانگر هستند که پیش از این در استان خوزستان در آثار تقوایی تا احمد محمود و بخشی از آثار احمد آقایی،صمد طاهری و نویسندگان مکتب خوزستان در دهه 60 دیده ایم.

این پژوهشگر خوزستانی با بیان اینکه سهام سجیراتی را باید از این نسل ادبی از لحاظ کاری دانست، بیان کرد: در داستان‌های سهام سجیراتی از لحاظ مضمون دو نوع موضوع دیده می‌شود؛ یکی جنگ و یکی جامعه شهری که جامعه شهری تحت تاثیر باورها و رسوم یک منطقه خاص قرار دارد و این نشان می‌دهد خانم سجیراتی این نکته مارکز را که از بومی شدن به جهانی شدن می توان رسید،سرلوحه قرار داده است.

وی ادامه داد: در داستان های سهام سجیراتی شاید خیلی لازم نباشد دنباله ریزه کاری ها بگردیم،چراکه مضامین آنقدر در داستان برجسته هستند و از درام زیاد صحبت شده که ما معمولا خیلی دیر به ظرافت ها می رسیم.

آذرپناه با بیان اینکه این داستان نویس، نویسنده ای تجربه گرا است و تلاش کرده داستان‌هایی متفاوت بنویسد،افزود: سجیراتی شهامت دارد و جاه طلبی او نشان می دهد نویسنده ای است که از تجربه کردن نمی ترسد و نشان می دهد به پختگی نسبی رسیده،آنگونه که می تواند داستان های عام و خاص پسند بنویسد و این ویژگی نویسنده خوزستانی است که می توان نام راه رفتن بر لبه تیغ را بر آن گذاشت.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا می توان از احمد محمود نام برد که هم مخاطب خاص و هم عام را جلب می کند و این راه رفتن بر لبه تیغ است. و سجیراتی تلاش کرده همجون احمد محمود روی لبه تیغ راه رود، راهی که خیلی از نویسندگان بزرگ ما هم نتوانستند به سلامت از این پل صراط داستان عامه پسند عبور کنند و به نظر می رسد سهام سجیراتی موفق شده از این پل عبور کند.

نویسنده و داستان نویس خوزستانی با بیان اینکه سهام سجیراتی با این دو مجموعه که منتشر کرده رسالت بزرگی بر دوش دارد، تاکید کرد: این نویسنده نوپا به فرهنگ این سرزمین تعلق دارد. در این خصوص می نویسد و نکات موشکافانه ای از فرهنگ قوم بخشی از مردم خوزستان در داستان‌های سجیراتی دیده می‌شود که به شدت تامل برانگیز است.

در این نشست سجیراتی در خصوص تفاوت این کتاب با کتاب نخستش گفت: در کتاب "سایه ها" برون گرایانه و حادثه محور بودم، اما در کتاب دوم سعی کردم درون گرایانه بودن و بخش های درونی انسان را بیان کنم.

همچنین علیار زارعی در این نشست گفت: در سال های 96 تا 98 چهار کتاب منتشر کردم و سه مجموعه داستان دیگرم در حال گرفتن مجوز هستند.

وی افزود: در مدت دو سال،هفت کتاب از من منتشر شد و این پشتوانه قبلی دارد، چرا که در سن 17 سالگی اولین داستان من در مجله توشه آن زمان چاپ شد و بعدها در مجله های معروف آن زمان نوشته های من نیز به چاپ رسید.

زارعی با بیان اینکه 30 سال در صدا و سیمای خوزستان فعالیت داشتم،بیان کرد: علاوه بر نویسندگی،کارهای مختلفی از جمله تهیه کنندگی،قصه گویی،کارگردانی و اجرای نمایش های رادیویی و تلویزیونی را در کارنامه کاری خود دارم که فرصتی برای چاپ کتاب به من نمی داد تا سال 96 که درصدد چاپ کتاب هایم افتادم.

این نویسنده خوزستانی در خصوص کتاب "کلل کوسه" اظهار کرد: کلل کوسه کتابی است که به آیین باران خواهی برگرفته از رسوم بختیاری می‌پردازد. داستان این کتاب در قالب نمایشنامه و درباره خشکسالی و نباریدن باران در یک روستا و حوادثی است که بر اثر بی‌بارشی پیش می آید.

زارعی از "آرامستان لهستانی ها" به عنوان یکی دیگر از کتاب های منتشر شده اش نام برد و افزود: در کتاب آرامستان لهستانی ‌ها کوشش کرده ‌ام که در قالب داستان به رنج‌ ها‌ و سختی ‌های اسیران لهستانی در روزگار اسارت و ورود به ایران و ‌به‌ویژه شرح زندگی و لحظه‌ های تلخ و شیرین آن ‌ها در اهواز دوره‌ ی جنگ جهانی دوم بپردازم.

۵ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۰۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید