اخبار

برگزاری نشست "اهمیت تلاوت قرآن معنا‌محور" در نمایشگاه کتاب خوزستان

برگزاری نشست "اهمیت تلاوت قرآن معنا‌محور" در نمایشگاه کتاب خوزستان
در نخستین برنامه از سری نشست های تخصصی چهاردهمین نمایشگاه بزرگ کتاب خوزستان با حضور مهدی دغاغله به بیان اهمیت تلاوت قرآن معنا محور با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری پرداخته شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان،مهدی دغاغله قاری مطرح بین المللی خوزستانی در این نشست که عصر دوشنبه (30 دی ماه) در محل نمایشگاه برگزار شد، اظهار کرد: تلاوت قرآن کریم امروز به عنوان پدیده تخصصی، هنری خود را مطرح کرده و در احادیث بسیاری بر تلاوت بهتر قرآن کریم تاکید شده است.

وی با بیان اینکه در عصر پیامبر نیز کسانی که صدای زیباتری در تلاوت قرآن کریم داشتند مورد تمجید قرار می گرفتند، افزود: احادیث بسیاری در مورد صدای زیبا و تلاوت دلنشین قرآن داریم.

دغاغله از قاریان برجسته بین المللی همچون عبدالباسط و المنشاوی نام برد و بیان داشت: همانطور که هنرمندان برجسته داریم،قاریان برجسته ای نیز داریم و بهترین قاریان در مصر رشد کرده‌اند که بارزترین ویژگی آنها این است که می توانند با مخاطب خود ارتباط برقرار کنند.

وی با بیان اینکه تنها صدای خوش برای ارتباط با مخاطب کافی نیست، تصریح کرد: ارتباط چندین عامل باهم باعث لذت بردن مخاطب از تلاوت قرآن می شود و در این راستا ما به دنبال قرائت معنا محور هستیم به این معنی که مخاطب با گوش دادن به قرآن به مفهوم آیات نیز برسد.

این قاری بین المللی قرآن کریم ادامه داد: یکی از راه های دست یابی به این موضوع تکرار قرائت آیات است و آشنایی کافی با زبان عربی از پیش نیاز های آن است.

دغاغله با بیان اینکه برای فهمیدن معانی قرآن تنها دانستن ترجمه 500 کلمه کافیست، افزود: براساس کارشناسی های صورت گرفته از سوی سازمان تبلیغات اسلامی اگر معنا و ترجمه این  ۵۰۰ کلمه را بدانیم ترجمه کل قرآن را خواهیم فهمید،چراکه یاد گرفتن قرآن نسبت به یاد گرفتن کامل زبان عربی آسان تر است.

وی از دیگر الزامات ارتباط مخاطب با قرائت قرآن و تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب را فنون و هنرهايی دانست که هر قاری قرآنی باید بر آنها مسلط باشد و این فنون جدا از مسائل درونی قاری قرآن است.

این قاری خوزستانی آشنایی با فراز و نشیب جمله ها و آهنگ گفتار و آشنایی با تقطیع و جدا کردن واژه ها را از جمله این فنون برشمرد و گفت: امروزه قرائت قران از حالت سنتی خارج شده و کسی که قاری قرآن است هنرمند تمام عیار هم است و تمام ریتم های موسیقی را می داند.

۱ بهمن ۱۳۹۸ ۰۲:۰۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید