اخبار

جلسه شورای فرهنگ عمومی خوزستان برگزار شد

جلسه شورای فرهنگ عمومی خوزستان برگزار شد
جلسه شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان با حضور اعضاء در محل سالن شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، جلسه شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان، 27 آذرماه با حضور امید حاجتی رئیس سازمان برنامه ریزی و بودجه خوزستان، حبیب الله فضل اله پور قائم مقام معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان، محمد جوروند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و دبیر شورای فرهنگ عمومی خوزستان و سایر اعضای شوراء در محل سالن شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار گردید.

محمد جوروند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و دبیر شورای فرهنگ عمومی خوزستان، ضمن تقدیر از حضور اعضای شوراء، دستور جلسه شورای فرهنگ عمومی خوزستان را بیان کرد و گفت: هدف جلسه تاثیر فضای مجازی بر سبک زندگی مردم خوزستان است که به همین منظور از دکتر ملتفت معاون پژوهشی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز جهت ارائه یافته های پژوهشی در این زمینه، دعوت به عمل آمده است.

جوروند در ادامه به اهم فعالیت های انجام شده توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اشاره کرد و افزود: برگزاری همایش صنعت چاپ و نشر استان و تجلیل از خادمان این صنعت در استان، برگزاری کنگره بین المللی شعر رضوی به زبان عربی یادمان دعبل خزاعی در شوش ، بزرگداشت قیصر امین پور شاعر ارزشمند کشور در گتوند، برگزاری جشنواره ملی قرآنی مدهامتان ویژه عشایر و روستائیان کشور در شهر دزفول، برگزاری جشنواره تاتر لاله های سرخ در اندیمشک، جشنواره سینما حقیقت ، جشنواره ملی شعر نخل و کارون در شوشتر و برگزاری همایش با کاروان حله ویژه سالگرد شهدای حادثه حله از اهم فعالیت های این اداره کل در دو ماهه اخیر بوده است.

وی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب خوزستان، نمایشگاه دیجیتال استان، نمایشگاه و جشنواره کالا های ایرانی فیروزه ، جشنواره ملی شعر همدرنگ در باغملک، جشنواره ملک ملکوت در اندیمشک، جشنواره ملی تاتر اهواز، جشنواره داستان کوتاه ایرانی، جشنواره ملی شعر رد پای ماه در شوشتر، جشنواره تاتر کودک و نوجوان در دزفول، جشنواره فیلم کوتاه در اهواز و برگزاری آزمون بزرگ قرآنی با پیش بینی حضور 10 هزار نفر در این آزمون در سطح استان خوزستان از برنامه های آینده این اداره کل در سال جاری است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان اظهار کرد: ما در مجموعه فرهنگ و هنر استان با برنامه ریزی های دقیق و مشورت های صورت گرفته بر آن شدیم، اجرای فعالیت ها و برنامه ها به تنهایی در مرکز استان نباشد و بیشتر به شهرهای دیگر استان گسترش یابد که این امر باعث شده که استقبال خوب مردم در شهرستان ها را از فعالیت های فرهنگی و هنری به دنبال داشته باشد.

امید حاجتی رئیس سازمان برنامه ریزی و بودجه خوزستان نیز در این جلسه گفت: در جلسات شورای فرهنگ عمومی استان همواره ، جنبه سیاست گذاری شورا را باید در نظر بگیریم که با ارائه یک سری شاخص های مشخص در حوزه فرهنگ عمومی در استان ، بتوانیم با همسو کردن ، دستگاههای اجرایی که فعالیت های مشابه ای در اجرای برنامه های فرهنگی دارند، در توسعه فرهنگ عمومی استان اقدام کنیم.

حاجتی افزود: حوزه فرهنگ، یک حوزه بسیار گسترده و وسیع است که یک ارگان نمی تواند به تنهایی آن را اجرا نماید. لذا با هماهنگی و برنامه ریزی در خصوص شاخص های معین حوزه فرهنگ و همچنین ارائه نکته نظرات اعضاء بتوانیم گام موثری در برطرف نمودن مشکلات فرهنگی استان برداریم.

وی اظهار کرد: فرهنگ عمومی خوزستان و هم سرمایه ملی خوزستان دست خوش آسیب های زیر ساختی استان شده است، بطور مثال هرجا زیر ساخت برق و یا خشکسالی و یا سیل و فاضلاب دچار مشکلات شد، باعث شده است که یک تاثیر مخربی روی سرمایه اجتماعی ما در استان و تضعیف فرهنگ عمومی ما بگذارد، که قابلیت بررسی و پیگیری را دارد و این مهم در جلسات شورای فرهنگ عمومی باید لحاظ شود.  

رئیس سازمان برنامه ریزی و بودجه خوزستان گفت: از دستگاه های اجرایی خواسته شود که تقاضاهای خود را در حوزه فرهنگ به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان ارسال نمایند تا بعد از جمع بندی جهت بررسی به جلسات شورا آورده شود.  

حبیب الله فضل اله پور قائم مقام معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان نیز در ادامه این جلسه ضمن تقدیر از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به عنوان دبیر شورای فرهنگ عمومی استان به جهت تشکیل جلسات منظم شوراء و همچنین با توجه به تنوع موضوعات مطرح شده در جلسه گفت: از سوی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان دستور العملی کلی به جهت تولید محتوا و تحلیل فضای مجازی در راستای سبک زندگی اسلامی و انقلابی در جامعه، تنظیم شود. همچنین یک سند بالا دستی پیرامون مقابله با جرائم نرم و در حوزه نرم افزاری با توجه به نقطه نظرات کارشناسان این رشته تهیه شود.

فضل اله پور افزود: با توجه به خالی بودن جای بومی سازی محصولات رسانه ای داخلی در مدارس و مهدکودک های استان و عدم فرهنگ سازی و نهادینه سازی فرهنگ اجتماعی در مدارس ، باید سعی شود تا متناظر با فرهنگ استان نیز در این راستا اقداماتی صورت پذیرد. و نظر به اینکه یکپارچه سازی عملکردی حوزه های فرهنگی بسیار مهم است، جا دارد، دستور العمل و یا تهیه سرفصل های مشخصی به صورت بخش بندی در حوزه های مختلف فرهنگی در دستور کار قرار گیرد .

وی اظهار کرد: با توجه به فعالیت های فرهنگی برخی از دستگاه های اجرایی استان در زمینه اقوام و فرق مذهبی و با در نظر گرفتن مسائل مقابله با جریانات سلفی و وهابیت از کلیه دستگاه های اجرایی استان خواسته شده است تا در جهت تعیین محتوای برنامه های خود در این زمینه ها با کمیسیون اقوام و فرق استان زیر نظر معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان هماهنگی های لازم را بعمل آورند.

در ادامه جلسه نیز دکتر ملتفت معاون پژوهشی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در خصوص تاثیر فضای مجازی بر سبک زندگی مردم خوزستان توضیحاتی را ارائه داد و گفت: فرهنگ چیزی نیست که بتوان با زور و یا در یک شب و یک سال آن را تغییر داد، معضل اصلی جامعه ما تفاوت بین فرهنگ رسمی و غیر رسمی است.

در ادامه جلسه هرکدام از دستگاه های اجرایی عضو شورای فرهنگ عمومی استان، گزارشی از فعالیت های فرهنگی خود را ارائه کردند.

۲۹ آذر ۱۳۹۸ ۰۲:۵۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید