اخبار

اولین سوگواره نواها و نغمه ها و لالایی های عاشورایی در ایذه برگزار شد

اولین سوگواره نواها و نغمه ها و لالایی های عاشورایی در ایذه برگزار شد
با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ایذه و دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان نخستین سوگواره نواها و نغمه ها و لالایی های عاشورایی در شهرستان ایذه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، نخستین سوگواره نواها و آواهای عاشورایی با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ایذه و دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان با حضور مداحانی از شهرستان‌های ایذه، باغملک، مسجدسلیمان، اندیکا، لالی، هفتکل و قلعه تل شنبه 17 شهریورماه در تالار سیمرغ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ایذه برگزار شد.

سیدامین سپهریان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ایذه در حاشیه برگزاری این سوگواره با بیان اینکه این برنامه به عنوان نخستین سوگواره قومی و با این موضوع در سطح کشور نیز به حساب می‌آید اظهار کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امسال اولین دوره این ویژه برنامه و سوگواره در سطح منطقه و شهرهای بختیاری نشین استان خوزستان است و به دنبال برگزاری این برنامه در سطح ملی در سال آینده خواهیم بود.

سپهریان با بیان اینکه هدف از اجرای این برنامه اشاعه و آشنایی نسل جوان با فرهنگ عاشورایی ست گفت: همچنین هدف دیگر از برگزاری این سوگواره احیا و ثبت و ترویج نوحه های عاشورایی به زبان بومی منطقه است که در این دوره مداحان حاضر هرکدام به اجرای برنامه و مدیحه سرایی به زبان بختیاری پرداختند و در پایان نیز با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی از شرکت‌کنندگان در این برنامه تجلیل به‌عمل آمد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ایذه همچنین اظهار داشت: گاها برخی بدعت های به وجود آمده در نوع عزاداری و مداحی‌های منطقه دیده می‌شود که به هیچ‌وجه شایسته منطقه و این ایام نیست و ما باید با برگزاری چنین سوگواره‌ها و برنامه‌هایی در جهت معرفی فرهنگ صحیح آن تلاش کنیم.

وی با اشاره به پیشینه مداحی‌های مداحان بختیاری در ایام محرم سید و سالار شهدا خاطرنشان کرد: در قوم بختیاری و لر پیشینه مداحی‌های با معنی و در خور این ایام وجود داشته است و باید با اقدامات و برنامه‌ریزی‌های خود برای ترویج  آن به نسل جدید تلاش کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۹:۱۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید