• اخبار

نشست ادبی- معرفتی با عنوان شهودهای اخلاقی از دیدگاه سعدی در بهبهان برگزار شد

نشست ادبی- معرفتی با عنوان شهودهای اخلاقی از دیدگاه سعدی در بهبهان برگزار شد
نشست ادبی با حضور علی مهجور عضو هیئت‌علمی و سرپرست گروه فلسفه و اخلاق دانشگاه ادیان و مذاهب قم به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهبهان و انجمن سعدی خوانی در خانه فرهنگ شهرستان بهبهان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ، مهدی شجاعی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهبهان با اعلام این خبر گفت :این نشست ادبی با حضور علی مهجور عضو هیئت‌علمی و سرپرست گروه فلسفه و اخلاق دانشگاه ادیان و مذاهب قم به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهبهان و انجمن سعدی خوانی  8 خرداد ماه در خانه فرهنگ شهرستان بهبهان برگزار شد .

شجاعی افزود : نشست‌های سعدی خوانی هر یکشنبه در شهرستان بهبهان برگزار شده و هم‌زمان با خوانش و تفسیر غزلیات سعدی گلستان نیز در این جلسات مورد واکاوی و تحلیل قرار می گیرد که با استقبال و همراهی دوستان به نشست‌های پر محتوایی بدل شده است.

شجاعی گفت :همچنین علاوه بر نشست‌ها  مناسبت های ادبی ، ملی و مذهبی را در جلسات سعدی با شعر و سخنش گره زده و اتفاقات خوبی را برای دوستداران او رقم زده‌ شده و البته برای این‌که از پژوهش‌های علمی دوستداران سعدی و علاقمندان به آثارش نیز بهره برده شود، ایستگاه‌هایی در جلسات سعدی خوانی هر یک ماه یک بار برای ارائه درس گفتار در نظر گرفته‌شده تا این جلسات با پژوهش‌های علمی نیز همراه باشد. و امروز نشست‌های سعدی خوانی هم‌زمان به غزلیات و گلستان می پردازد و در ادامه امید به این هست که بوستان نیز مورد تحلیل و واکاوی قرار داده شود.

در ادامه این نشست علی مهجور عضو هیئت‌ علمی و سرپرست گروه فلسفه و اخلاق دانشگاه ادیان و مذاهب قم ضمن اظهار خرسندی از حضور در جمع فرهیختگان و ادب دوستان بهبهان ، گفت : برگزاری این نشست‌های ادبی و معرفتی در بهبهان نشان از ذوق،علم و هنر مردم این دیار دارد؛

 مهجور گفت : سعدی دو نوع نگاه و کشف و شهود را در آثار خود دنبال می کند سعدی درواقع نگاه توصیفی خود را در گلستان ارائه داده است و همان طور که از انتخاب باب های گلستان مشخص است، سعدی بدون نقد یا بدون داوری کردن فقط توصیفی از شهری که وجود دارد را ارائه نموده است.

 این استاد دانشگاه افزود : سعدی ، در بوستان سعدی به نوعی نگاه شهودی پرداخته و به توصیف هنجاری پرداخته.بدین صورت که سعدی در بوستان به این موضوع توجه می کند که این اخلاق ها و ویژگی های انسانی باید چه مختصات و آثاری داشته باشد تا مطلوب و ارزشمند باشند. سعدی در گلستان،شهر و در بوستان،آرمان‌شهر را توصیف می‌کند و در غزلیات راه رسیدن به این ویژگی های انسانی که در بوستان مطرح کرده است را نشان می دهد و آن همان عشق و مهرورزی است در واقع عشق نیروی محرک اخلاقیات است و ایشان معتقد بود که اگر آدمی به عشقی که پروردگار باری تعالی در نهادش به ودیعه نهاده آگاه نباشد،نمیتواند به غایت مقصود و اخلاق مداری برسد.

در پایان این نشست ادبی ، ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهبهان و علی سرحدی و استاد رجایی، جام ارجان بهبهان را به پاس لطف و محبت استاد مهجور به ایشان تقدیم کردند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان
۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۴۲
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500