اخبار

ارتباط فعالین علوم قرآنی با هنرمندان تقویت شود

ارتباط فعالین علوم قرآنی با هنرمندان تقویت شود
مشاور امور هنری استاندار خوزستان گفت: هنرمندان به دلیل بهره مندی از قدرت خلاقیت و هنر برقراری ارتباط، تعهد و دغدغه مندی می توانند با استعانت از زیبایی و تخیل، ارزش های قرآنی را به نحو شایسته و ماندگاری به جامعه منتقل کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، رضا کیانی در حاشیه بازدید از سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و زحمات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ اظهار کرد: یکی از مشخصه های بارز این نمایشگاه وجود تشکل های قرآنی مردمی و اهالی رسانه در کنار یکدیگر است. در حقیقت می توان از آن به عنوان یک مزیت نمایشگاه نام برد.

وی افزود: در مسیر توسعه فرهنگی نباید تنها به دولت متکی بود بلکه شایسته است بستر تعامل دو سویه و مستمر را برای سازمان های مردم نهاد، هیات های مردمی و قرآنی فراهم کرد. همچنین حضور رسانه ها یک فرصت ارزشمند در اطلاع رسانی، پرسشگری و غنای فکری است و باید از فرصت بهره مند شد.

مشاور استاندار خوزستان در امور هنری با تاکید بر اینکه این دو نکته در ادوار آینده تقویت شود؛ بیان کرد: ضمن اینکه باید تلاش شود تا در نمایشگاه های بعدی تعداد تشکل ها و رسانه ها بیشتر شود؛ اما نباید فراموش کرد که کیفیت از کمیت مهمتر است و در اصل این حوزه ها باید از لحاظ کیفی تقویت شوند.

کیانی با بیان اینکه توجه به علوم قرآنی یکی از ضرورت های مباحث فرهنگی است؛ ادامه داد: همه ما به عنوان متولیان فرهنگ و هنر در برابر اذهان و اقشار جامعه مسئولیم و رسالت سنگینی بر عهده داریم.باید تلاش کنیم ارزش های ناب الهی و قرآنی به طور خلاقانه به نسل های بعدی منتقل شود.

وی تصریح کرد: یکی از راه های تحقق این امر، تقویت ارتباط فعالین علوم قرآنی با هنرمندان است. هنرمندان به دلیل بهره مندی از قدرت خلاقیت و هنر برقراری ارتباط، تعهد و دغدغه مندی می توانند با استعانت از زیبایی و تخیل، ارزش های قرآنی را به نحو شایسته و ماندگاری به جامعه منتقل کنند.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از نکات قابل توجه درنمایشگاه ها، ارائه آخرین دستاوردها و جدیدترین کتب باشیم. همچنین این نمایشگاه ها باید باعث ایجاد تلنگر در ذهن مخاطب شود تا نسبت خود را به علوم قرآنی مورد بازشناسی قرار دهد. اینکه ما چه اندازه نسبت به قرآن مطالعه اهتمام می ورزیم؛ایا نسبت به ادوار گذشته دامنه شناخت ما بیشتر شده است؟ و در راه انتقال این ارزش های قرآنی به جامعه چه کرده ایم؟ سوالات مهمی است که باید نسبت به آن پاسخگو باشیم.

این فعال فرهنگی به رشد فزاینده تکنولوژی های ارتباطی در جهان امروز اشاره کرد و گفت: باید دیدگاه های مخاطبان را ارزیابی کنیم و بازخورد های آن را در برگزاری نمایشگاه های اتی مورد توجه قرار دهیم تا بتوانیم استقبال مخاطبان را افزایش دهیم.

مشاور استاندار خوزستان در امور هنری با تاکید بر اینکه پتانسیل های ارشمند و شایان تقدیر در علوم قرآنی داریم؛ ادامه داد: یکی دیگر از راه های تقویت مفاهیم قرآنی در جامعه، برگزاری این مراسم ها و نمایشگاه ها در مناطق کم برخوردار و روستاها است.
امروزه مشاهده می کنیم مهر قرآن به گونه ای در دلها نشسته که افرادی در رشته های مختلف فنی و غیر مرتبط با علوم قرآنی،قاری یا معلم قرآن هستند. باید این مجراها و بستر ها را با صنوف، قومیت و رده های مختلف سنی تقویت کنیم.

کیانی با بیان‌اینکه یکی از مباحث بسیار مهم و ضروری در استان خوزستان توجه به تربیت کودک و نوجوان است؛ اظهار کرد: باید برنامه ها و مولفه های موثر در تربیت کودک و نوجوان را مورد توجه قرار داده و به وضعیت ادبیات و هنر کودک و نوجوان توجه کنیم. با استفاده از هنر و خلاقیت، علوم قرآنی و آموزه های قرآن را بیش از گذشته به کودکان و نوجوانان بیاموزیم و نسبت به این مساله حساس باشیم.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۱:۵۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید