• اخبار

اختلال موبوفوبیا کلمه سال دیشکنری کمبریج اعلام شده است

اختلال موبوفوبیا کلمه سال دیشکنری کمبریج اعلام شده است
کارشناس سواد رسانه‌ای گفت: وابستگی انسان به موبایل تا اندازه ای ادامه پیدا کرده که اخیرا دیکشنری معتبر کمبریج کلمه موبوفوبیا را به عنوان کلمه سال ۲۰۱۸ اعلام و به عنوان واژه جدید در فهرست واژگان خود قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، حجت‌الاسلام محمد جواد روحانی نژاد در حاشیه دومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال که همزمان با سیزدهمین نمایشگاه کتاب خوزستان برپا شده است، اظهار کرد: ما الان در عصری زندگی می کنیم که رسانه ها و شبکه های اجتماعی بخشی جدایی ناپذیر از زندگی و خانواده ما شده اند.

وی افزود: شاید یکی از اعضای خانواده ما به دلیلی از ما جدا شوند اما تلفن همراه هیچگاه جدا نمی شود.

این کارشناس سواد رسانه ای با اشاره به تاثیر گوشی های هوشمند بر زندگی انسان امروزی و وابستگی انسان ها به آن، یاد آور شد:  گوشی های هوشمند ترکیبی از همه رسانه ها است، یعنی گوشی های هوشمند نقش ابزار بازی، ضبط صدا و دوربین عکاسی و فیلمبرداری و ورود به شبکه های اجتماعی را بازی می کنند.

حجت‌الاسلام روحانی نژاد گفت: این مسئله تا اندازه ای ادامه پیدا کرده که اخیرا دیکشنری معتبر کمبریج کلمه موبوفوبیا را به عنوان کلمه سال ۲۰۱۸ اعلام و به عنوان واژه جدید در فهرست واژگان خود قرار داده است.

وی با اشاره به معنای کلمه موبوفوبیا اضافه کرد: موبوفوبیا به عنوان اختلالی شناخته شده که به معنای اضطراب و ترس از جدایی از موبایل است.

کارشناس سواد رسانه ای خوزستان با بیان این که سه نوع دیدگاه نسبت به رسانه ها در خانواده ها وجود دارد، گفت: دسته اول خانواده‌هایی هستند که با عینک خوش بینی به فضای مجازی نگاه می کنند و تنها فرصت های آن را می بینند.

وی ادامه داد: استدلال این دسته از افراد این است که چاره ای جز همراهی با جریان غالب در فضای مجازی وجود ندارد و نمی توان در برابر آن مقاومت کرد.

حجت الاسلام روحانی نژاد بیان کرد: برخورد دسته اول با فضای مجازی منفعلانه است و این افراد سواد رسانه ای را در خود و فرزندان شان افزایش نمی دهند.

وی افزود:دسته دوم کسانی هستند که نگاه کاملا بدبینانه ای نسبت به فضای مجازی دارند و به دلیل ترس از برخورد با فضای مجازی و اثراتش محدودیت و قرنطینه ایجاد می کنند.

کارشناس سواد رسانه ای خوزستان گفت: دسته سوم افرادی واقع بین هستند که برخوردی واقع نگرانه با فضای مجازی دارند و تهدیدات و فرصت های آن را با هم می بینند و آن را مدیریت می کنند.

حجت‌الاسلام روحانی نژاد اضافه کرد: این افراد برخورد فعالانه ای در فضای مجازی دارند و آن را مدیریت می کنند و فرزندان شان را  برای حضور در فضای مجازی و استفاده از آن توانمند می کنند.

به گفته وی ما باید به این باور برسیم که استفاده از رسانه ها نیاز به کسب آگاهی و مهارت دارد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان
۲۰ بهمن ۱۳۹۷ ۲۱:۱۴
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500